Žltačka: čo to je a aké má prejavy? - ePoradie

Žltačka: čo to je a aké má prejavy?

1. Čo je žltačka?

Žltačka (odborne: ikterus) je stav, pri ktorom koža, očné bielko a sliznice zožltnú v dôsledku vysokej koncentrácie bilirubínu – žltooranového žlčového pigmentu, ktorý vzniká pri rozpade červených krviniek. Žlčové farbivo preniká do tkanív a postihnutý žltne. Žlč je tekutina vylučovaná pečeňou.

Žltačka nie je choroba, ale veľmi vážny príznak nejakého ochorenia a môže poukazovať napr. na infekcie, nebezpečné nádory, otravy, blokády žlčovodov a najrôznejšie poškodenia pečene.

 

K žltnutiu tkanív môže dôjsť tromi spôsobmi:

- u novorodencov a chudokrvných jedincov môže byť množstvo bilirubínu až tak vysoké, že pečeň nezvláda jeho premenu

- problém (chorobný stav) pečene je ďalšou príčinou, pretože pečeňové bunky chorých alebo závislých môžu byť poškodené a nie sú schopné bilirubín spracovať 

- nepriechodné žlčové cesty (blokácia odtoku žlče)

Zvýšená hladina bilirubínu, ktorá spôsobuje žltačku, je u dospelých najčastejšie prejavom ochorenia pečene (vrátane zápalu pečene – hepatitídy) alebo aj žlčníka a žlčových ciest. Zožltnutie tkanív, ktoré je typickým príznakom pri pečeňových ochoreniach sa stalo dôvodom, že sa pomenovaním „žltačka“ často a bežne, no nesprávne označuje zápal pečene, čiže hepatitída.

Žltačka sa môže vyskytnúť u detí, žien aj mužov. Riziko rozvinutia žltačky: pri tvorbe bilirubínu sú viac postihnuté ženy a muži v strednom veku. Zvýšené riziko majú aj ľudia, ktorí majú hepatitídu a nadmerne pijú alkohol.

Dôležité je dôkladné vyšetrenie, ktoré určí príčinu žltačky – z nej vyplýva spôsob liečby.

 

Ak sa chcete dozvedieť viac o žltačke, môžete si prečítať náš článok – Žltačka: vznik a liečba.

 

2. Prejavy žltačky

Typickým prejavom žltačky je už uvedené zožltnutie kože, očného bielka a slizníc, pričom koža môže svrbieť. Závažnosť a rozsah ďalších symptómov závisí od základných príčin (t. j. od zdravotného problému, ktoré spôsobilo ikterus) a od toho, ako rýchlo alebo pomaly sa choroba vyvíja.

Príznaky:

- horúčka, zimnica

- bolesť brucha, hnačka

- príznaky podobné chrípke (bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, nechutenstvo)

zmena farby tkanív, svrbenie kože (pruritus)

- tmavo sfarbený moč, svetlá stolica, stolica s prímesou krvi

nechutenstvo, zvracanie, strata hmotnosti

- malátnosť, únava, nevoľnosť

- opuch nôh, opuch brucha

- zväčšená pečeň

 

Ak Vás zaujala téma žltačky a chceli by ste sa o nej dozvedieť ešte viac, odporúčame Vám preštudovať si nasledujúci článok a štúdiu zamerané na všeobecné informácie a na problematiku liečby žltačky.

 

Ak sa u vás alebo u vašich detí vyskytlo zožltnutie kože, očného bielka a slizníc, čo môže sprevádzať svrbenie kože, horúčka, zimnica, bolesť brucha, hnačka, príznaky podobné chrípke (bolesť svalov, bolesť kĺbov, bolesť hlavy, nechutenstvo), tmavý moč, svetlá stolica, stolica s prímesou krvi, zvracanie, nechutenstvo, strata hmotnosti, malátnosť, únava, nevoľnosť, opuch nôh, opuch brucha, zväčšená pečeň, mali by ste navštíviť odborného lekára – gastroenterológa, ktorý diagnostikuje váš problém a určí spôsob liečby. Ak chcete termín čo najskôr, môžete využiť TopDoktor.

 

MUDr. Viktor Sidorják

Gastroenterológ